İsmet Örs

İzolasyon 4.0 - Bölüm: 2

 

Türkiye’de görülen ilk ölümlü vakadan sonra hiçbir şeyin aynı olmayacağını genelgeler gelmeye başladığında anlamıştım.

Sosyal hayatı düzenleyen maddeler serisi, aynı şekilde iş hayatımızı ve ofiste çalışma şeklimizi de mercek altına almıştı.

Bu süreçte çalışmak zorunda olan bizler, yeni iş süreçleri ile birlikte, eski dönemi geride bırakıyoruz. Bıraktığımız süreçlerle birlikte yeni kaygılar ve korkular ile tanışıyoruz. 

“Ofis arkadaşlarımdan,Pandemi sürecinde çalışmak zorunda olmalarından dolayı ne hissettiklerini postitlere mesaj olarak yazıp maskeli olarak çektiğim fotoğraflarının üstüne istediği yere yapıştırmalarını istedim. “

“ İşyerinde hastalanıp ölmek düşüncesi çoğunluğumuzda egemen olan bir düşünce. “

Murat, Satınalma sorumlusu olarak bu sürecin en bulunmazı ve yaşanılan karmaşanın en önemli simgesi tek kullanımlık maske peşinde. Tedirgin ve hastalanarak ölme korkusu içini acıtıyor.

Erdem, Makine mühendisimiz, aklı karışık. İşin içinden nasıl çıkılacağı konusunda çaresiz. Olanlara anlam veremiyor. Adeta bildiklerini unutmuş durumda.

Orhan, post-iti duygu durumunu en iyi anlatan yere tek gözünü kapatacak şekilde yapıştırıyor. Korkusunu en iyi bu şekilde anlatacağına inanıyor. 

Sayim ise, sahip olduğu temizlik düşkünlüğünün daha da büyüyerek onu psikolojisini bozacak dereceye ulaştığını söylüyor.

Adını yazılmasını istemeyen kadın çalışan arkadaşımız sanki bu durumu en keskin biçimde anlatırcasına post-iti tam yüzünün ortasına konumlandırıyor ve kaygılarının kendisini yorgun düşürdüğünü herkese tam merkezden duyurmak istiyor.

Tuğba inşaat mühendisi, virüsten korkup ölümden saklanma isterken, yaşamak için işe gelmenin çaresizliği içinde şaşkınlığını koruyamıyor.

Volkan, tam bir kararsızlık duygusu ile tekinsiz bir durumun içinde soru işaretleri ile düşünceli.

Feyzullah, ailesi için kaygılı. İş yerinde virüse kapılıp ailesine bulaştırmak durumunda kalacağını için kaygılı, ailesindeki yaşlı ve kronik hastası için korkuyor. Onun için en emin yer evi.

Burçin en gencimiz. Çalışma hayatının bu ilk yıllarında ofiste yaşadığı güvensiz ortamın uzun çalışma hayatında çok fazla olumsuz etkisinin olmamasını umuyor.

Sinan da İdari işler sorumlumuz, işi dolayısı ile dışarda ve içerde çok kişi ile temas halinde. O da Feyzullah gibi ailesi için kaygılı.

Tayfun pandemi günlerinin en önemli tabelasını ekliyor fotoğrafına #evdekal! Onun için en güvenli yerin evi olduğundan emin.

Ben ise idari işler şefi olarak tüm iş yerinde Pandemi sürecini yürütmeye çalışıyorum. Genelgeleri takip edip alınan kararlar hayata geçiriyorum. Herkesin bu kurallara uymasını, hijyen zincirini kırmamaları konusunda talimatlar hazırlıyorum. Bu durum beni tedirgin ediyor. Birisi hapşırırsa korkuyorum. Tüm dikkatim işyeri üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu süreçte Hijyen Zincir önemli..

Sonuç olarak, Çalışma arkadaşlarım Post-it lere yazdığı mesajları ile iş dünyasında çalışmak zorunda olanların duygularına tercüman olmak istiyorlar. 

Post –itler ofislerde yaşanılan Pandemi sürecinin en önemli aracı olarak bu projemde çok işe yarıyor..

 

E.İsmet ÖRS 

İzolasyon 4.0

İzolasyon 4.0 ahşap bir yapı üzerindeki boya izolasyonunun bakımsızlıktan anbean dökülerek altındaki dokuyu koruyamaması durumunun aksine, ekonomiyi sekteye uğratmamak adına üretime devam ettirilen işçilerin maruz kaldığı salgın sürecini anlatmayı amaçlamıştır.

Benim de karşı karşıya kaldığım bu durumun ailemde yarattığı endişe ve kaygıyı da eklersek “haftasonu izole” günlerinde bir var olma pratiğidir.

İzole Günleri

Yaşamın Kıyısında

 

Karanlık bir başlangıç ile birlikte Covid-19 denen virüs, Çin’den tüm Dünya'ya sıçrayıp ülkemizde de vücut bulmaya başladığından beri genelgelerin belirlediği bir yaşam döngüsünün içinde bulduk kendimizi.

 

Bu döngü içinde kendini şanslı bulan da oldu, şanssız bulan da. 

 

Herkes kendi penceresinden yaşıyor olanları:

Kimi bisikletine atlayıp Ali abi gibi izolasyon günlerinde sokağa çıkma yasağında sokak hayvanlarını beslemeyi görev ediniyor; 63,2 yaşında olduğundan, 1,5 yıl ile 65 yaş ve üstüne konulan sokağa çıkma yasağına takılmadığı için kendini şanslı hissediyor;

 

Diğer yandan kanser tedavisi gören ve bu süreçte solunum zorluğu çeken kayınpederim, Covid-19 şüphesi üzerine acilen pandemi hastanesine sevk ediliyor. O da kendilerini tehlikeye atmaktan çekinmeyen sağlık çalışanlarına emanet edildiğinden kendisinin ne kadar şanslı olduğunu düşünüyor ve paramedik personele şükranlarını iletiyor;

 

Hastane bahçesinde bekleyen bir o kadar kişi de içeride olmadıklarına ve şu ana kadar herhangi bir belirti hissetmedikleri için mutluluk duyuyorlar. Tüm önlemleri almış olmaktan dolayı kendilerini güvende hissediyorlar.

 

İzole günlerinde, yaşamın kıyısında olmak böyle bir süreç. Kendini şanslı hisseden mutlu insanlarla dolu...

  • Gri Facebook Simge
  • Instagram
  • Gri Heyecan Simge